ANMÄLAN VT2026 STÄNGER DEN 8/2
GF Örnarna logo
GF ÖRNARNA
Vår vision är "En egen mötesplats för Gymnastik – Glädje – Gemenskap"
Tränarinformation
Nya riktlinjer tävlingar 2024

Det finns nya riktlinjer från Gymnastikförbundet Syd på bland annat förändringar i antal gymnaster per lag & grencuper på våra Regiontävlingar. Se dessa under Dokument för tävling här: https://www.ornarna.se/dokument/?ID=28204

 

Tävlingspolicy
Tävling

NYTT BESLUT FRÅN VT2025

Föreningen subventionerar endast gymnastikförbundets rikstävlingar, enligt nedan:

 

GF Örnarna står alltid för 50% upp till en kostnad av 1000 kr.

 

GF Örnarna står alltså för max 500 kr per gymnast. 50% av tränarnas kostnad ska fördelas ut på gymnasterna, 50% av deras kostnad står Örnarna för. Dessa kostnader avser kost, logi och resa.  


GF Örnarna står alltid för 100% av anmälningsavgiften.

Tävlingsdräkter
Vi som förening har köpt in tävlingsdräkter (som kostar över 1000 kr/st) för att våra gymnaster inte ska behöva köpa vars en egen, så får de hyra denna av oss vid tävling, mot att vi också tvättar den efter användning. En dräkt kostar 40/50kr att hyra per tävling (max 80/100 kr/termin)
 
Hyra dräkt
1. Boka vilka storlekar ni önskar hyra i google drive >>
2. Hämta dräkterna i Kirsebergs sporthall någon dag innan er tävling
3. Ta betalt av era gymnaster innan ni lånar ut dräkterna till dem, och berätta för gymnnasterna att de får låna dräkten på tävlingen och att den ska lämnas tillbaka direkt på tävlingsdagen (otvättad och ut&in)
4. Använd dräkterna på tävlingen
5. Direkt när tävlingen är slut samlar du som ledare in alla dräkterna (ut&in vända) i en kasse - låt inte gymnasterna ta dräkten med sig hem efter tävlingen (inga gymnaster får tvätta dräkterna själva).
6. Lägg dräkterna i Kirsebergs sporthall direkt samma dag eller dagen efter och meddela Jon att de behöver tvättas eller lämna dem direkt till Jon.
 
Tänk på att i tävlingstider är vi många lag som är ute och tävlar och behöver dräkterna helgerna direkt efter varandra - lämna därför tillbaka dräkterna i tid. Förvarna gärna även Jon om de behöver tvättas "snabbt" för att hinna bli tvättade till nästa lag.
 

Ta betalt för dräkthyran

Du som huvudtränare är ansvarig för att samla in dräkthyran från varje gymnast. Vill du ha hjälp med att föreningen tar betalt för dräkthyran mail föreningen på gf-ornarna@hotmail.com om hjälp, så lägger vi in avgiften så att gymnaster betala detta i samband med en kallelse till tävlingen som ni kan skicka ut.

 

Har du samlat in pengarna sätts de in in på föreningens PlusGiro 39808-1 eller swishas till 123 004 55 26.

Skicka ett mail i samband med betalningen till vår kassör Dick på dickrjonzon@hotmail.com och ange belopp & Truppnamn

 

 

Ny dräkt: 50kr
Den nya dräkten har kommit och finns i första hand endast i större storlekar.